Aksesuar Seçmenin Işıltılı Kuralları

Aksesuarlar olmasa, sadece giyim tarzımız değil, tüm dünya tek kalıp bir görüntüye sahip olabilirdi. Farklı tasarımları, farklı çizgileri, farklı duruşları hayatımıza katan aksesuarların ucu bucağıysa yok. Kendi tarzınızı tamamlamak için aksesuar seçimi yaparken aklımızda bulunmasını isteyeceğiniz şu küçük ama önemli kurallara da dikkat etmenizi öneriyoruz.

1. Renk, tasarım ve materyal bir bütündür

Aksesuar seçerken, sadece tek bir değişkeni değil, rengini, tasarımı ve en çok atlanan detayı, materyalini de dikkate almanızı tavsiye ederiz. Her kıyafette, her tarzda her materyal aynı etkiyi göstermeyecektir. Materyallerin de tasarımlara etkisi ve kendi başına duruşu vardır. Bulunduğunuz ortamın atmosferine, ruhuna, amacına uygun aksesuarların doğru materyallerden hazırlanmış olmasına dikkat ederseniz, tarzınız çok daha güçlü yansıyacaktır.

2. Dijital cihazların etkilerine dikkat

Dijital çağda, sadece kıyafetlerimizle değil, kullandığımız dijital cihazların tasarımlarıyla da tarzımızı tamamlıyoruz. Taktığımız akıllı saat elbisemize uyumsuz ise çevrenizden alacağınız geri dönüşler de keyfinizi kaçırabilir. Müzik dinlemek veya telefonla konuşmak için kulağınızda duran Airpods kıyafetinizin rengine uyum sağlamıyor olabilir. Dolayısıyla bu cihazları alırken alternatifli seçimler yapmak da doğru bir karar olabilir. Ya da evinizden iş arkadaşlarınızla videolu bir görüşme yaparken arka planda PS5 cihazının görünmesi, video konferansın ciddiyetine ters bir imaj oluşturabilir. Elbette PS5 evde ailece eğlenmek için çok sevilen, tercih edilen bir cihaz ve hepimizin evinde bulunması da çok doğal. Ancak seçtiğimiz kıyafeti aksesuarlarla zenginleştirirken nasıl dikkat ediyorsak hayatın diğer alanlarında da imaj planlaması yaparken bu aksesuar etkisini dikkate almak faydalı olacaktır. Bunlar küçük detaylar gibi görünse de aksesuar kavramının imaj üzerindeki güçlü etkilerine örnek olabilir.

3. Orijinal tasarımlara yönelin

Aksesuar seçerken olabildiğince orijinal tasarıma sahip, eşi benzeri az olan, fabrikasyon üretimden değil de el emeği ile üretilen aksesuarlardan yana tercihlerinizi kullanmak akıllıca bir seçim olabilir.  Fabrikasyon üretilmiş bir aksesuarı takıp takıştırdıktan sonra , başka birinin üzerinde görmeniz keyfinizi çok kaçırabilir.

4. Aksesuar dağarcığınızı güçlendirin

Daha etkileyici aksesuarlar seçmenin kilit noktalarından biri de daha fazla aksesuar incelemek, aksesuarlar konusundaki bilgi dağarcığınızı güçlendirmek olacaktır. Farklı tasarımları incelemek, farklı tasarımcıları keşfetmek, faklı üreticileri araştırmak isteyebilirsiniz. Çoğu kişi için bu süreç heyecanlı bir keşif macerasına bile dönüşebilir çünkü aksesuar dünyasında son yok.

5. Saklama koşullarına dikkat

Aksesuarlarınızı nem almayacak, güneş ışığında kalmayacak şekilde, özelliklerine ve üreticinin tavsiyelerine uygun şekilde saklamanız da önemli. Metal aksesuarlarda zamanla kararması veya bazı aksesuarların renginin solması, sararması gibi sorunlar yaşamamak için havayla en az temas edecek şekilde, nemden, rutubetten, güneş ışınlarından uzakta bir saklama koşulu sağlamalısınız

Shopping Cart
Scroll to Top